Binance

SEED: Co to je a jak ho uchovat v bezpečí?

Co je to SEED?

SEED je seznam 12, 18 nebo 24 náhodných anglických slov, který se používá k získání přístupu do virtuální peněženky v případě ztráty hesla nebo zařízení, ve kterém je peněženka nainstalována. Obvykle se generuje při zakládání krypto peněženky.

Ukázka SEEDu vytvořeného při zakládání Trust Wallet peněženky:

until toy drop twist true midnight fork salmon keen quote evoke abuse

Jakmile získáte přístup k SEEDu, vezměte si pero a papír a fyzicky je zapište. Zapamatování fráze není schůdnou možností. Nikdy také neukládejte počáteční frázi na platformy, které lze snadno hacknout, jako jsou Evernote nebo iOS Notes. Váš SEED dává komukoli přístup a kontrolu nad vašimi prostředky.

SEED v Trust Wallet

Nelze "tipnout"?

  • Seznam slov (BIP39) užívaný pro generování SEED frází má 2048 slov.
  • Pokud SEED obsahuje pouze 12 náhodných slov, je počet možných kombinací 2048 ^ 12 = 2 ^ 132.
  • 2 ^ 132 je opravdu velké číslo. Jak velké? Vesmír je starý 2 ^ 58,6 vteřin. Pokud byste od velkého třesku do dnešního dne vyzkoušeli každou vteřinu jednu kombinaci, zbývalo by vám 2 ^ (132–58,6) = 2 ^ 73,4 kombinací. 

Ve vesmíru je přibližně 1 000 000 000 000 000 000 000 hvězd. Všechny tyto hvězdy dříve shoří, než váš počítač uhodne SEED pro konkrétní peněženku. Jinými slovy, opravdu nelze tipnout.

Jak uchovat SEED v bezpečí

Na papíře

Ačkoliv papír je relativně zničitelný, je to pravděpodobně jeden z nejlepších způsobů, jak uchovat váš SEED v bezpečí. Zapište si ho na kousek papíru a uložte jej na bezpečném místě, kam nemá přístup nikdo kromě vás. Papír můžete laminovat, abyste zamezili poškození vodou a možnému roztržení a opotřebení.

Vyrytím na kov

Pro větší bezpečnost můžete seznam vašich unikátních slov vyrýt na ocelové desky nebo jiné odolné kovy, které mají ve srovnání s papírem větší odolnost. Například česká firma RecoverySeed.cz nabízí možnost uložit váš SEED voděodolným a ohnivzdorným způsobem.

Rozdělte ho na 2-3 části

Můžete napsat první 4 slova na kousek papíru a další 4 slova na jiný kousek papíru a pokračovat, dokud nedokončíte celou frázi. Každý papír lze uložit samostatně, takže přístup k celé frázi bude těžko dohledatelný pro kohokoli kromě vás. Nezapomeňte očíslovat kousky papíru, aby nedošlo ke změně pořadí.

Neukládejte SEED na počítač s přístupem k internetu ani na žádnou online platformu

Ke všemu uloženému online lze snadno přistupovat. Online svět není tak bezpečný, jak si mnoho lidí myslí. Nefoťte, netiskněte ani neukládejte vaše vygenerovaná slova na žádnou digitální platformu.

Pár slov na závěr

Váš SEED hraje důležitou roli, pokud jde o bezpečnost vašich kryptoměn. Musíte ho proto uchovat v bezpečí a mimo dosah kohokoliv, kdo by jej mohl zneužít. V případě, že ztratíte přístup do vaší krypto peněženky, můžete za pomocí SEEDu snadno získat zpět kontrolu nad vaší krypto peněženkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *