Binance

Staking na PancakeSwapu v Syrup Pools krok za krokem

Staking na PancakeSwap

Přeskočit na ...

Syrup Pools: Staking na PancakeSwapu

Staking umožňuje uživatelům kryptoměn zajímavě zhodnotit své prostředky. V tomto článku vám představíme, jak staking funguje, kolik je možné vydělat a jaká jsou rizika. V poslední části článku vás provedeme samotným stakingem na PancakeSwapu krok za krokem.

Co budete potřebovat ke Stakingu?

Co to je Staking?

Staking je v zásadě zamykání kryptoměn v rámci Smart Contractu za účelem získání odměny. Pro pochopení stakingu musíte nejprve rozumět mechanismu Proof of Stake (PoS).

Proof of Stake (PoS)

Bitcoin funguje na principu Proof of Work (PoW). Jedná se o mechanismus, který umožňuje shromažďovat transakce do bloků. Tyto bloky se následně propojí a vytvoří blockchain. Systém Proof of Work se ukázal jako velmi robustní a efektivní mechanismus pro decentralizované finance. Jeho největší nevýhodou ovšem je, že pro jeho fungování je za potřebí velkého množství počítačového výkonu.

S alternativou přichází koncept Proof of Stake (PoS), který používá mimo jiné síť Binance Smart Chain. Hlavní myšlenkou PoS je, že jednotliví uživatelé uzamknou (stakujou) tokeny, prostřednictvím kterých se následně ověřují bloky v blockchainu. Obdobně jako mining u Bitcoinu, staking vás opravňuje k odměně za uzamknutí vašich kryptoměn.

Kde je možné Stakovat?

Existují stovky směnáren nabízející staking. V rámci Binance Smart Chain je největší směnárnou PancakeSwap. Pokud jste v kryptu noví, doporučujeme se vyhnout méně známým platformám a začít na PancakeSwapu. V rámci PancakeSwapu stakujete CAKE (nativní token PancakeSwapu) a jako odměnu za staking dostáváte buďto CAKE, nebo desítky jiných tokenů dle vaší volby poolu. Pro účely tohoto článku podrobněji popíšeme staking s poolem Auto CAKE. Auto CAKE patří mezi nejzajímavější možnosti stakingu s ohledem na riziko a potenciální výnos. Oproti Manual CAKE disponuje funkcí restakingu (či compoundingu), která zajistí, že nemusíte vydělané tokeny manuálně reinvestovat.

Staking na PancakeSwap

Kolik je možné stakingem vydělat?

Výnosnost ze stakingu je přímo závislá na objemu CAKE v poolu. Vaše odměna se počítá dle proporce vašeho CAKE na celkovém poolu. Čím více CAKE je v poolu, tím nižší je vaše odměna. Výnosnost tedy fluktuje. V době vzniku tohoto článku byla výnosnost ze stakingu následující:

Délka stakingu Výnos Kolik tokenu CAKE získáte při investici 1 000 USD
1 den 0,20 % 0,13 CAKE
7 dní 1,38 % 0,9 CAKE
30 dní 6,06 % 3,96 CAKE
365 dní 104,31 % 68,22 CAKE

Údaje v tabulce jsou aktuální k 11. 7. 2021 (1 CAKE = 15,283 USD)

Nevýhody a rizika Stakingu

Výnosy ze stakingu mohou působit jako too good to be true. Samotný staking nicméně není bez rizika. Největším rizikem je, že hodnota tokenu CAKE (nebo jakéhokoliv tokenu, který stakujete) klesne. Pojďme si to ukázat na příkladu:

 • Dejme tomu, že dnes koupíte 100 CAKE při ceně 15,28 USD / CAKE a vše uložíte na Staking. Celková investice činí 1 528 USD.
 • Staking necháte běžet a vrátíte se za rok. Stakingem jste získali 104,31 CAKE, takže po roce stakingu máte 204,31 CAKE.
 • Klíčovou otázkou je, jaká bude hodnota tokenu CAKE po roce? Pojďme se podívat na 7 scénářů (v závorce je procentuální výnos oproti původní investici):
  1. CAKE poklesne o – 75 % → hodnota vaší investice je 780 USD (-49 %)
  2. CAKE poklesne o – 50 % → hodnota vaší investice je 1 561 USD (+2 %)
  3. CAKE poklesne o – 25 % → hodnota vaší investice je 2 341 USD (+53 %)
  4. CAKE zůstane na stejné hodnotě jako před rokem → hodnota vaší investice je 3 122 USD (+104 %)
  5. CAKE vzroste o + 25 % → hodnota vaší investice je 3 902 USD (+155 %)
  6. CAKE vzroste o + 50 % → hodnota vaší investice je 4 683 USD (+206 %)
  7. CAKE vzroste o + 75 % → hodnota vaší investice je 5 463 USD (+258 %)

Jak je patrné z výpočtu výše, stakingem si lze přijít na zajímavé peníze. V případě, že cena CAKE poklesne o 50 %, jste pořád v plusu a (za normálních okolností) pokryjete inflaci. Při poklesu CAKU o 52 % a více se však vaše výnosnost dostává do záporu.

Jaká je pravděpodobnost, že CAKE klesne takto významně? To je velmi těžké říct. Je důležité si uvědomit, že ještě 23. ledna 2021 byla hodnota CAKE nižší než 1 USD. Dne 30. dubna 2021 pak dosáhla hodnota CAKE 44,18 USD (all time high). Pokud byste na konci dubna nakoupili CAKE a stakovali ho, byla by dnes jeho hodnota o 65 % nižší, než za kolik jste ho nakoupili.

Staking krok za krokem

1 K Stakingu budete potřebovat vaši virtuální peněženku s tokenem CAKE a také trochou BNB (pro poplatky). Pokud dosud nemáte CAKE, podívejte se na návod jak obchodovat na PancakeSwapu. Pokud nemáte ani BNB, podívejte se na návod jak převést BNB do vaší virtuální peněženky.

Peněženka MetaMask

2 Na stránce pancakeswap.finance/pools klikněte v okénku u Auto CAKE na Stake. Pokud místo Stake vidíte Unlock Wallet, propojte nejprve vaši peněženku s platformou. Pokud vidíte tlačítko Enable, bude nejprve nutné provést transakci potvrzující váš požadavek na staking (cca 0,05 USD v závislosti na ceně BNB).

3 V další fázi zadejte množství CAKE, které chcete alokovat na staking a transakci potvrďte kliknutím na Confirm.

Staking Syrup Pool

4 V nově otevřeném dialogovém okně vaší peněženky transakci znovu potvrďte.

5 Gratulujeme, nyní stakujete CAKE na PancakeSwapu! Růst vašich CAKE ověříte kdykoliv v platformě. Současně již neuvidíte CAKE ve vaší peněžence. Pokud chcete CAKE převést zpět do vaší peněženky, můžete tak učinit kdykoliv kliknutím na tlačítko „-“ (mínus). Současně můžete také přidat další CAKE ke stakingu kliknutím na tlačítko „+“ (plus).

Auto CAKE Staking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *